Schéma investic u skupiny Severočeská voda
31. 1. 2024

Investice u členů SOVAK ČR pro rok 2024 – 1. část

Seznamte se s přehledem investic, které mají v plánu realizovat v letošním roce členové SOVAK ČR. Dnes se zaměříme na skupinu Severočeská voda.

V letošním roce jde do vodohospodářských investic v severních Čechách rekordní suma. Dvě miliardy na strategické investice a obnovu majetku vynaloží vlastník, Severočeská vodárenská společnost a.s. (SVS), a přes půl miliardy dá do oprav provozovatel, společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK).

„Pro rok 2024 máme v rámci obnovy majetku naplánováno celkem 125 investičních akcí a v rámci strategických investic 28 investičních akcí,“ upřesňuje generální ředitel SVS Ing. Bronislav Špičák. Mezi největší zahajované akce patří třeba rekonstrukce úpravny vody Hradiště na Chomutovsku, která bude stát 440 milionů korun, nebo přivaděč Hrádek nad Nisou za 400 milionů korun, jenž je součástí projektu řešícího zásobování oblasti postižené důlní činností polského dolu Turów.

„Spravovat odpovědně majetek v hodnotě přes 100 miliard korun, který zajišťuje zásobování pitnou vodou pro desetinu republiky, znamená ročně investovat alespoň dvě procenta této hodnoty. V posledních letech se tomu přibližujeme, byť nám investice prodražují zvýšené náklady na stavební materiál i práce, ceny energií, inflace a podobně. Daří se nicméně stále lépe využívat dotace, ať už ze zdrojů národních, nebo z operačních programů Evropské unie,“ dodává Ing. Bronislav Špičák.

Mgr. Mario Böhme, DBA, LL.M.