SOVAK ČR se připojuje k žádosti evropské vodohospodářské asociace EurEau pro regulaci látek PFAS
Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s., je již 20 let plným členem evropské vodohospodářské asociace EurEau, která zaštiťuje zájmy vodohospodářských společností v 32 evropských zemích. Dne 5. 2. 2024 byl odeslán předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové dopis, v němž EurEau vyzývá Evropskou unii, aby přijala rychlá opatření proti pokračujícímu znečišťování našeho životního prostředí poly- a perfluorovanými látkami (PFAS). SOVAK ČR plně tuto výzvu podporuje a žádá české zástupce v orgánech Evropské unie, aby podpořili tuto aktivitu.
PFAS, často označované jako „věčné chemikálie“, jsou v našem prostředí všudypřítomné a pronikají do potravin, vzduchu a vody. Dokonce ani kojenci nejsou ušetřeni expozice, přičemž PFAS jsou detekovány v jejich prvních kapkách mléka. Syntézu těchto rizik SOVAK ČR prezentuje ve svém stanovisku Mikropolutanty.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) označil PFAS za vážné zdravotní riziko, což vedlo k naléhavým opatřením ze strany vodohospodářského sektoru. Výzvy, které představuje znečištění PFAS, jsou mnohostranné a představují významné překážky pro dosažení cílů nastíněných v Evropské zelené dohodě:
- Technologické překážky: Odstranění PFAS ze surové vody (zdroj pitné vody) a odpadních vod vyžaduje značné zdroje a energii. Současné metody jsou nedostatečné, což vede ke vzniku kontaminovaných reziduí a zvýšení emisí skleníkových plynů.
- Důsledky pro oběhové hospodářství: PFAS brání obnově a recyklaci živin a zdrojů a podkopávají snahy o vytvoření oběhového hospodářství. Iniciativy v oblasti opětovného využívání vody jsou ohroženy, což ohrožuje zemědělskou produkci v celé Evropě.
- Závislost na dovážených zdrojích: Aktivní uhlí, běžně používané pro odstraňování PFAS, pochází z velké části z Číny, což vytváří znepokojivou závislost na zahraničních dodavatelích pro potřeby kritické infrastruktury.
- Dopad na životní prostředí: Kontaminace PFAS přesahuje vodní zdroje a ohrožuje ekosystémy, rybolov, cestovní ruch a zemědělství. Soulad s budoucími standardy kvality životního prostředí je ohrožen, protože cyklus znečištění bude zachován na další desetiletí.
- Finanční zátěž: Extrémní náklady spojené s odstraňováním PFAS neúměrně zatěžují uživatele vody a ohrožují cenovou dostupnost základních služeb, zejména pro citlivé zákazníky.
Z výše uvedených důvodů pokládáme za důležité, aby i zástupci České republiky podpořili návrh obecného omezení PFAS i v rámci Nařízení REACH, který v současnosti zvažuje Evropská agentura pro chemické látky (ECHA). Tato iniciativa je v souladu s Evropskou chemickou strategií pro udržitelnost a zdůrazňuje naléhavost řešení kontaminace PFAS za účelem ochrany lidského zdraví a životního prostředí.
Dlouhodobě podporujeme princip odpovědnosti znečišťovatelů včetně kontroly zdroje znečištění a jsme připraveni poskytnout veškerou nutnou technickoekonomickou podporu při prosazování výše uvedených požadavků.
Ing. Vilém Žák
ředitel a člen představenstva SOVAK ČR